بیشتر بدانیم, بیماری, سبک زندگی, مطالب, گیاهان دارویی

درمان سرفه های پاییزی با طب سنتی

2Q== درمان سرفه های پاییزی با طب سنتی

 

شما می توانید در خانه شربت های گیاهی تهیه کرده و گلودرد یا سرفه خود را تسکین دهید.
شربت لیمو
لیمو سرشار از ویتامین C است،به همین دلیل با کاهش التهابات گلو به رفع سرفه های خشک و درمان عفونت ها کمک می کند. اگر از سرفه های مداوم خسته شده اید، می توانید لیمورا با عسل بجوشانید و یک شربت ساده درست کنید. همچنین ترکیب عسل و آب لیمو ترش نیز مفید است.
شربت آویشن
آویشن ضدانقباض و ضد میکروب و در بازکردن مجاری هوایی بسیار موثر است. همچنین به تسکین غشاهای آسیب دیده و کاهش هرگونه التهابی کمک می کند. برای تهیه این شربت کافی است نعناع، شیرین بیان و آویشن (از هر کدام دو قاشق چای خوری) را درون یک فنجان آب جوش بریزید و در فنجان را بگذارید تا به مدت 30 دقیقه خیس بخورند. بعد از آن محلول را از صافی گذرانده و حدود نصف فنجان عسل به آن اضافه کنید. اگر عسل حل نشده، شربت را گرم کرده و به آرامی هم بزنید تا عسل در آن حل شود.
بارهنگ
بارهنگ از مدت ها پیش به عنوان یک داروی مفید در درمان التهابات ریوی شناخته شده و جوشانده ی آن برای درمان تب و آنفولانزا موثر است. برگ های بارهنگ برای درمان سرفه و تحریک غشای مخاطی به منظور مقابله با عوارض عفونت های مجاری تنفسی کاربرد دارد و التهاب بافت ریه ها را التیام می بخشد. به این منظور مقداری از برگ های گیاه بارهنگ را در یک لیوان آب جوش بریزید و اجازه دهید 20 تا 30 دقیقه بماند.
شربت پرسیاوشان
در طب گذشته از گیاه پرسیاوشان در درمان سرفه و علائم سرماخوردگی استفاده می شد. برگ پرسیاوشان درمان کننده ی بیماری های ریوی است که اخلاط سینه را نرم کرده و دفع می کند. مقدار 100 گرم پرسیاوشان خشک را با یک لیتر آب جوش و مقداری عسل مخلوط کرده و به مدت 6 ساعت بگذارید بماند، سپس آن را با فشار از صافی بگذرانید و داخل ظرفی بریزید تا کم کم ته نشین شود. بعد قسمت صاف شده ی روی آن را بردارید و با مقداری عسل و 80 گرم دیگر برگ پرسیاوشان مخلوط کرده و بجوشانید تا غلیظ شود. مقدار مصرف این شربت دوقاشق غذاخوری، چند بار در روز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *