بیشتر بدانیم, بیماری, سبک زندگی, مطالب

قلب

Z قلب

قلب یک تلمبه عضلانی است که در سینه قرار دارد و بطور مداوم در حال کار کردن و تلمبه زدن است. قلب بطور شبانه روزی خون را به سر تا سر بدن تلمبه می‌کند. در حدود صد هزار بار در روز ضربان دارد.
برای اینکه قلب بتواند این کار سنگین را انجام دهد نیاز دارد که توسط شریانهای کرونری، به عضله خودش هم خون رسانی مناسبی صورت پذیرد.
آناتومی قلب
این عضو مخروطی شکل به صورت کیسه‌ای عضلانی تقریبا در وسط فضای قفسه سینه (کمی متمایل به جلو و طرف چپ) ابتدا در دل اسفنج متراکم و وسیعی مملو از هوا یعنی ریه‌ها  پنهان شده و سپس توسط یک قفس استخوانی بسیار سخت اما قابل انعطاف مورد محافظت قرار گرفته است.
ابعاد قلب در یک فرد بزرگسال حدود 6x9x12 سانتیمتر و وزن آن در آقایان حدود 300 و در خانمها حدود 250 گرم (یعنی حدود 0.4 درصد وزن کل بدن) می‌باشد
با شکل قلب و کار اون آشنا شدیم حالا لازم است برای حفظ سلامت و تقویت قلب خود راهکارهایی را بشناسیم و عمل کنیم.
تقویت قلب در کنترل اعصاب و سوخت و ساز بدن و همچنین کارکرد دستگاه گوارش از دهان و مری تا روده ها، دستگاه تنفس، دستگاه ادراری و … موثر و بسیار قابل اهمیت است.
افراد گاهی بدون اینکه نارسایی قلبی داشته باشند به آریتمی (نامنظمی طپش)، گهگاهی و یا درد و یا سوزش قفسه سینه مبتلا می شوند و این موارد باعث نگرانی آنها می شود.
برای تقویت عضلات قلب و در نتیجه پمپاژ قوی و خون رسانی خوب به همه نقاط بدن نیاز به تدابیری ویژه داریم.
تقویت روزانه قلب
به لحاظ معنوی و روحی:
روزانه به مدت 15 دقیقه در هوای آزاد پیاده روی کنید، اگر امکان دارد در فضایی قدم بزنید که از وجود آب و سبزه برخوردار باشید فضایی چون پارک، کنار دریا و کنار رودخانه و باغ و دشت و صحرا، قوای بدن را سرشار و نیروی آن را چندین برابر می کند.
از استرس و اضطراب و بحث کردن بیجا بپرهیزید. (این مورد احتیاج به تعدیل در طبع و مزاج دارد که باید زیر نظر طبیب انجام شود)
توجه داشته باشید که صله ارحام و دید و بازدید خویشان و دوستان در حفظ سلامتی بدن و تقویت قوا و قلب و اعصاب بسیار موثر و مفید است.
درمان های خانگی:
از خوردن غذاها با طبع خیلی سرد و یا خیلی گرم و ادویه های تند و ترشی ها به صورت پی در پی جدا بپرهیزید. (این موارد در کارکرد قلب اختلال ایجاد می کنند )
روزانه یک لیوان عرق کیالک میل کنید.
روزانه یک لیوان دمکرده افسنطین با کمی عسل میل کنید.
در صورت فشار خون بالا از بوییدن گلاب بهره برده و اگر فشار خون بالا ندارید هرشب قبل از خواب یک فنجان گلاب میل کنید.
روزانه یک فنجان دمکرده برگ زیتون میل کنید.
استفاده از سیاهدانه و کنجد را در برنامه غذایی روزانه داشته باشید.
هر روز یک کاسه فالوده سیب (سیب رنده شده) با عرق بهارنارنج و عرق بیدمشک و گلاب و کمی عسل میل کنید. در صورت لزوم به استفاده از دارو از داروی تقویت قلب و عضله احیا هم در کنار تدابیر خانگی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *